Podpis pod dokumentem nie zawsze niezbędny
Brak podpisu na karcie szkolenia wstępnego nie musi oznaczać kłopotów dla pracodawcy. W razie kontroli może w inny sposób wykazać, że pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni.
∑ W trakcie kontroli inspekcji pracy usłyszałem, że popełniłem wykroczenie, ponieważ nie przeprowadziłem szkoleń z zakresu bhp. Jednak szkolenia zostały przeprowadzone. W aktach osobowych przechowywane są zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Inspektor pracy stwierdził , że karty szkoleń są niepodpisane, co świadczy o nieprzeprowadzeniu szkoleń. W wirze obowiązków nie zwróciłem uwagi na to, czy pracownicy podpisują karty szkoleń. Czy mogę kwestionować stanowisko inspektora pracy? – pyta czytelnik.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. W kodeksie pracy zostały przewidziane dwa wyjątki od tej zasady. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. Szkolenie okresowe pracownika, nie jest też konieczne na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Chyba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta